وبلاگ الو ورزش

چگونه بهترین رشته‌ی ورزشی را انتخاب کنیم؟

چگونه بهترین رشته‌ی ورزشی را انتخاب کنیم؟
همان‌طور که می‌دانید، یک لیست بلند بالا از رشته‌های ورزشی وجود دارد که شما می‌توانید طبق سلیقه‌تان و همچنین در نظر گرفتن برخی فاکتورها، انتخاب کنید. بهتر است که همیشه قبل از انتخاب یک رشته‌ی ورزشی، برخی جوانب را در نظر بگیرید، زیرا در غیر اینصورت ممکن است کلیات ورزش را اشتباه متوجه شوید و به طور کل از ورزش کردن پشیمان شوید!‌ در این مطلب از سایت الوورزش به شما می‌گوییم که چگونه می‌توانید بهترین رشته‌ی ورزشی را برای خود انتخاب کنید.
برای آنکه بتوانید در مرحله اول رشته ورزشی را انتخاب کنید از نظرپرسیدن از دیگران پرهیز کنید و علاقه خود را بیابید که به ورزش‌ها تیمی نظیر والیبال، فوتبال، بسکتبال و... علاقه‌مند هستید و یا ورزش‌های آبی و یا ورزش‌های تک‌نفره برای انتخاب رشته ورزشی این موضوع بسیار ضروری است و به شما کمک می‌کند که آن ورزش را دنبال کنید و به مقصودتان برسید و دلیل آنکه گفته می‌شود از نظر دیگران پرهیز کنید چون دوستان و اقوام شما توانایی بدنی شما را نمی‌داند حال با چند نمونه راه‌حل که بتوانید رشته ورزشی مورد علاقه‌تان آشنا می‌شوید:
1. وضعیت سلامتی خودتان را در نظر بگیرید
رشته‌ی ورزشی، باید متناسب با وضعیت جسمانی و سلامتی شما انتخاب شود. ورزش‌های مختلف شدت‌های مختلفی دارند و نیازمند قدرت بدنی و زمان متفاوتی هستند. اگر جز دسته افرادی هستید که یک مشکل جسمانی دارید یا قبلا جراحی انجام داده‌اید، قبل از شروع هر کاری باید با پزشک خود در این مورد صحبت کنید
. برای مثال، ورزش‌هایی مثل پیلاتس و یوگا دارای حرکات اصلاحی بیشتری هستند و طبق وضعیت بدنی خاص شما (مثلا کمردرد، زانودرد و…) طبقه‌بندی می‌شوند. یا معمولا به افرادی که دچار مشکلات قلبی هستند توصیه می‌شود ورزش‌های هیجانی و سنگین مثل بوکس را انتخاب نکنند.
2. مجموعه‌ای از ورزش‌های را امتحان کنید
قبل از اینکه تصمیم بگیرید کدام رشته‌ی ورزشی را می‌خواهید انجام دهید، می‌توانید چند مورد از آن‌ها را امتحان کنید. با این کار شما ورزش‌های مختلف را می‌توانید با معیارهایتان مقایسه کنید و همانی را انتخاب کنید که احساس بهتری به شما می‌دهد و مطمئن هستید انگیزه‌تان را در طول ورزش از دست نخواهید داد. برای مثال، اگر کل عمرتان از فوتبال نگاه کردن متنفر بودید، قطعا انتخاب رشته‌ی فوتبال یا فوتسال برایتان معقولانه نخواهد بود. و برعکس اگر همیشه از طرفداران تیم‌های بسکتبال بوده‌اید و بازیکنان آن را دنبال می‌کردید، شاید انجام دادن بسکتبال هم برایتان جذاب و هیجان‌انگیز باشد.
3. ویژگی‌ها فیزیکی‌تان را در نظر بگیرید
در حالی که اکثر ورزش‌ها تمرکزی هستند و شما با انجام دادنشان پیشرفته‌تر خواهید شد، اما برخی ورزش‌ها نیازمند قدرت بدنی خاصی هستند. برای مثال در ورزش راگبی افراد به نسبت فوتبالیست‌ها باید عضلانی‌تر باشند و قدرت بدنی خیلی بالایی داشته باشند، اما در ورزشی مثل تنیس هرکسی می‌تواند از پایه شروع کند و به مرور موفق شود
.
4. شخصیت و نیازهایتان را در نظر بگیرید

رشته‌ی ورزشی که با روحیات و شخصیت شما و همچنین نیازهایتان مطابقت داشته باشد، مطمئنا شما را باانگیره‌تر خواهد کرد. به عنوان مثال، افراد رقابتی معمولا دوست دارند که در ورزش‌های تیمی مثل والیبال، فوتبال، قایق‌سواری و… شرکت کنند. از سوی دیگر افرادی هم هستند که شخصیت رقابتی دارند، اما از جمعیت شلوغ متنفرند؛ این افراد معمولا ورزش‌های انفرادی مثل دوچرخه‌سواری، بدنسازی، دو میدانی و ورزش‌هایی از این دست را ترجیح می‌دهند.
5. خلق و خوی شما اهمیت زیادی دارد
یک ورزش فقط مربوط به شما و توپ یا دستگاه‌های ورزشی نمی‌شود؛ بلکه فراتر از این‌هاست. یک رشته‌ی ورزشی مناسب باید بتواند احساسات و حال و هوای شما را خوب و متعادل کند. همچنین در برخی ورزش‌ها مهم است که شما فرد خوش‌اخلاقی باشید. برای مثال، در ورزش‌های گروهی مثل فوتبال، بسکتبال، هندبال و…، شما باید روحیه‌ی تیمی داشته باشید و بتوانید با افراد مختلف کنار بیایید؛ اگر جز دسته افرادی هستید که زود عصبانی می‌شوید یا نمی‌توانید با اخلاق افراد مختلف سازش کنید، این نوع ورزش‌ها مناسب شما نخواهند بود. یا اگر خلق و خوی آرامی دارید، ورزش‌های هیجانی مثل ایروبیک می‌توانند بعد از مدتی شما را زده کنند. در عوض ورزش‌هایی مثل شنا و یوگا می‌توانند انتخاب بهتری برای شما باشند.
6. دسترسی سریع و راحت
قبل از انتخاب یک رشته‌ی ورزشی، حتما شرایط مکانی را در نظر بگیرید. باشگاه باید نزدیک شما باشد تا بتوانید به راحتی با آن ارتباط برقرار کنید. اگر باشگاه شما فاصله‌ی خیلی زیادی داشته باشد، هر بار پیاده‌روی کردن ممکن است بعد از مدتی شما را خسته کند. حتی اگر با ماشین رفت و آمد می‌کنید، هزینه، ترافیک و زمان زیادی را باید برای رفت و برگشت در نظر بگیرید
.
و در نهایت
انتخاب یک رشته‌ی ورزشی کاملا سلیقه‌ای است و هیچ‌کس نمی‌تواند شما را اجبار به انتخاب آن کند. همه‌ی ورزش‌ها می‌توانند شما را به آن چیزی که می‌خواهید برسانند؛ فرقی نمی‌کند هدفتان از ورزش کردن تناسب اندام باشد، اصلاح مشکلات جسمی باشد یا صرفا برای روحیه‌ی بهتر و سلامتی بیشتر می‌خواهید ورزش کنید. لیست متنوعی از ورزش‌ها وجود دارند که شما با در نظر گرفتن علاقه، شرایط زندگی و جسمی خود بتوانید آن‌ها را انتخاب کنید. امیدواریم مواردی که در این مطلب به شما معرفی کردیم برایتان کارآمد باشند.
با عضویت در سایت الوورزش هم از ورزش کردن لذت ببرید، مربی ورزشی مدنظرتان را پیدا کنید، در باشگاه و زمین مورد قبولتان بازی کنید، محصولات ورزشی مورد قبولتان را در لحظه خریداری کنید و همچنین در صورت نداشتن همبازی ما به شما همبازی‌های قدر پیشنهاد می‌کنیم.

مقالات مرتبط

اینستاگرام الوورزش