وبلاگ الو ورزش

اشتباهات ورزشی کدام هستند؟

اشتباهات ورزشی کدام هستند؟
هرکدام از ما هنگام ورزش کردن دچار اشتباهات ورزشی می‌شویم که در این مقاله به مهم‌ترین آن‌ها می‌خواهیم اشاره کنیم.
1. گرم نکردن یکی از بزرگترین اشتباهات ورزشی
عضلات و بافت همبند خود را مانند یک کش در نظر بگیرید؛ زمانی که کش مدت زیادی کنار افتاده بوده، اگر شما سراغش بروید و ناگهان آن را بکشید، کش پاره می‌شود. اما اگر همین کش را کمی بکشید و رها کنید و دوباره کم کم بیشتر بکشید؛ بسیار کشسان و انعطاف‌پذیر می‌شود. به عبارت ساده‌تر، کش آماده شده. این دقیقا کاری است که بدن شما هم نیاز دارد؛ اینکه به خوبی آماده ورزش شود. گرم کردن، تنها راه آمادگی بدن شما برای شروع ورزش است
. گرم کردن قبل از ورزش، ماهیچه‌ها، قلب و ریه شما را برای فعالیت بدنی آماده می‌کند، دمای بدن شما را افزایش و جریان خون را افزایش می‌دهد، خطر آسیب دیدگی را کاهش می‌دهد و به آماده سازی ذهن شما برای تمرین‌تان کمک می‌کند.
2. نداشتن برنامه ورزشی شخصی و هدفمند

برای داشتن برنامه ورزشی همین حالا وارد سایت الو ورزش شده و برای خود کاربری ایجاد کرده و عضو شوید.
3. عدم توجه به ریکاوری
استراحت برای یک ورزشکار همان‌قدر ضروری است که غذا خوردن! بله نداشتن استراحت و ریکاوری، یکی از اشتباهات ورزشی خطرناک که متاسفانه خیلی از افراد ناآگاهانه دچارش می‌شوند
. اگر تمرین کنید و به بدن خود زمان کافی برای بهبودی و تجدید قوا ندهید، نه تنها عملکرد شما افت می‌کند، بلکه بدن‌تان در معرض آسیب قرار می‌گیرد. رشد عضلات و ماهیچه‌ها در روزهای استراحت اتفاق میفتد، زمانی که فیبرهای عضلانی شما زمان لازم برای ترمیم و قوی‌تر شدن داشته‌باشند.
4. عدم پاینبدی به برنامه تمرینی
وقتی می گوییم عدم پایبندی به تمرین، ممکن است فکر کنید منظور کسانی است که ورزشی را شروع می کنند و بعد از مدت کوتاهی آن را رها می‌کنند؛ که البته این هم موضوع مهمی است و اعتماد به نفس شما را از بین می‌برد. اما اینجا یک گروه دیگر هم هستند که به تمرین‌شان پایبند نیستند و آن‌ها کسانی هستند که از یک تمرین به تمرین دیگر می‌پرند و می‌خواهند همه چیز را امتحان کنند. چنین کاری هم اعتماد به نفس شما را از بین می‌برد؛ چراکه نمی‌توانید یکجا تلاش کنید و نتیجه‌اش را ببینید.
5. نادیده گرفتن درد و ناراحتی
درد پس از تمرین طبیعی است! اما درد یا ناراحتی شدید نه! به بدن خود گوش دهید و بین درد مفید (درد خفیف) و درد هشدار دهنده (درد تیز و ناتوان کننده) تفاوت قائل شوید. اگر مورد دوم را تجربه کردید، حتما استراحت کنید یا با پزشک‌تان تماس بگیرید.
6. نامتعادل تمرین کردن، 7. نداشتن تغذیه مناسب
8. ورزش به مقدار غلط و شیوه اشتباه
برای بهره بردن از نتایج و فواید ورزش، باید به صورت اصولی تمرین کرد و حرکات و تمرینات را به درستی و به روشی صحیح انجام داد. در این مطلب انواع اشتباهات ورزشی رایج را معرفی کردیم و توضیح دادیم. متاسفانه انجام این اشتباهات ورزشی، علاوه بر این که نتایج ورزشِ شما را تحت تاثیر می‌گذارد، در خیلی از موارد باعث آسیب دیدگی‌های خفیف تا شدید خواهد شد.

مقالات مرتبط

اینستاگرام الوورزش